Unified Team Medals |
|
|
|
|
Sport |
Medal |
Country |
Athlete/Team member |
|
Athletics - 50 kilometres Walk (Mens) |
Gold |
|
Andrei Perlov |
03:50.0 |
Athletics - Pole Vault (Mens) |
Gold |
|
Maksim Tarasov |
5.8 |
|
Silver |
|
Igor Trandenkov |
5.8 |
Athletics - Shot Put (Mens) |
Bronze |
|
Vyacheslav Lykho |
20.94 |
Athletics - Hammer (Mens) |
Gold |
|
Andrei Abduvaliyev |
82.54 |
|
Silver |
|
Igor Astapkovich |
81.96 |
|
Bronze |
|
Igor Nikulin |
81.38 |
Athletics - 100 metres Womens) |
Bronze |
|
Irina Privalova |
10.84 |
Athletics - 400 metres (Womens) |
Silver |
UKR |
Olga Bryzgina |
49.05 |
Athletics - 800 metres (Womens) |
Silver |
|
Lilia Nurutdineva |
01:56.0 |
Athletics - 1500 metres (Womens) |
Silver |
|
Lyudmila Rogacheva |
03:56.9 |
Athletics - 3000 metres (Womens) |
Gold |
|
Elena Romanova |
08:46.0 |
|
Silver |
UKR |
Tatiana Samolenko-Dorovskikh |
08:46.9 |
Athletics - Marathon (Womens) |
Gold |
|
Valentina Yegorova |
2:32:41 |
Athletics - 4 x 100 metres Relay (Womens) |
Silver |
|
team members: |
42.16 |
|
Irina Privalova |
|
Olga Bogoslovskaya |
|
Galina Malchugina |
|
Marina Trandenkova |
Athletics - 4 x 400 metres Relay (Womens) |
Gold |
|
team members: |
03:20.2 |
UKR |
Olga Bryzgina |
|
Olga Nazarova |
|
Yelena Ruzina |
|
Lioudmila Dzhigalova |
Athletics - 10 kilometres Walk (Womens) |
Silver |
|
Yelena Nikolaeva |
44.33 |
Athletics - Long Jump (Womens) |
Silver |
UKR |
Inessa Kravets |
7.12 |
Athletics - Shot Put (Womens) |
Gold |
|
Svetlana Kriveleva |
21.06 |
Athletics - Javelin (Womens) |
Silver |
|
Natalya Shikolenko |
68.26 |
Athletics - Heptathlon (Womens) |
Silver |
|
Irina Belova |
6845 |
Swimming - 50 metres Freestyle (Mens) |
Gold |
|
Alexander Popov |
21.91 |
Swimming - 100 metres Freestyle (Mens) |
Gold |
|
Alexander Popov |
49.02 |
Swimming - 200 metres Freestyle (Mens) |
Gold |
|
Evgueni Sadovi |
01:46.7 |
Swimming - 400 metres Freestyle (Mens) |
Gold |
|
Evgueni Sadovi |
03:45.0 |
Swimming - 200 metres Backstroke (Mens) |
Silver |
|
Vladimir Selkov |
01:58.9 |
Swimming - 4 x 100 metres Freestyle Relay (Mens) |
Silver |
|
team members: |
03:17.6 |
|
Alexander Popov |
UKR |
Pavel Khnykine |
|
Vladimir Pychnenko |
|
Guennadi Prigoda |
|
Iouri Bashkatov |
|
Veniamin Taianovitch |
Swimming - 4 x 200 metres Freestyle Relay (Mens) |
Gold |
|
team members: |
07:11.9 |
|
Evgueni Sadovi |
|
Vladimir Pychnenko |
|
Dmitri Lepikov |
|
Veniamin Taianovitch |
|
Aleksei Kudryavtsev |
|
Yuir Mukhin |
Swimming - 4 x 100 metres Medley Relay (Mens) |
Silver |
|
team members: |
03:28.6 |
|
Alexander Popov |
|
Vladimir Selkov |
|
Dmitri Volkov |
|
Vladislav Kulikov |
|
Vassili Ivanov |
UKR |
Pavel Khnykine |
|
Vladimir Pychnenko |
Diving - Springboard (Mens) |
Bronze |
|
Dmitry Sautin |
627.78 |
Water Polo (Mens) |
Bronze |
|
team members: |
|
UKR |
Andrei Kovalenko |
|
Evgueni Charonov |
|
Alexandre Ogorodnikov |
|
Alexei Vdovine |
|
Nikolai Kozlov |
|
Sergei Naoumov |
|
Andrei Belofastov |
|
Alexandre Kolotov |
|
Dmitri Apanassenko |
|
Dmitri Gorchkov |
|
Serguei Markotch |
|
Vladimir Karaboutov |
|
Alexandre Tchiguir |
Swimming - 100 metres Breaststroke (Womens) |
Gold |
|
Elena Roudkovskaia |
01:08.0 |
Swimming - 4 x 100 metres Medley Relay (Womens) |
Bronze |
|
team members: |
04:06.4 |
|
Elena Roudkovskaia |
|
Nina Jivanevskaia |
|
Olga Kiritchenko |
|
Natalia Mechtcheriakova |
|
Yelena Shubina |
Diving - Springboard (Womens) |
Silver |
|
Irina Laschko |
514.14 |
Diving - Platform (Womens) |
Silver |
|
Yelena Mirochina |
411.63 |
Boxing - Featherweight (Mens) |
Bronze |
|
Ramazi Paliani |
|
Boxing - Light Heavyweight (Mens) |
Silver |
UKR |
Rostislav Zaoulitchnyi |
|
Weightlifting - Featherweight (Mens) |
Silver |
|
Nikolai Peshalov |
305 |
Weightlifting - Lightweight (Mens) |
Gold |
|
Israel Militosiyan |
337.5 |
Weightlifting - Middleweight (Mens) |
Gold |
|
Fedor Kassapu |
357.5 |
Weightlifting - Light Heavyweight (Mens) |
Bronze |
|
Ibragim Samadov |
370 |
Weightlifting - Middle Heavyweight (Mens) |
Gold |
|
Akakide Kakhiashvilis |
412.5 |
|
Silver |
|
Sergei Syrtsov |
412.5 |
Weightlifting - First Heavyweight (Mens) |
Gold |
|
Victor Tregoubov |
410 |
|
Silver |
UKR |
Timur Taimazov |
402.5 |
Weightlifting - Second Heavyweight (Mens) |
Silver |
|
Artur Akoev |
430 |
Weightlifting - Super Heavyweight (Mens) |
Gold |
|
Aleksandr Kurlovich |
450 |
|
Silver |
|
Leonid Taranenko |
425 |
Wrestling - Greco Roman - Light Flyweight (Mens) |
Gold |
UKR |
Oleg Koutcherenko |
|
Wrestling - Greco Roman - Flyweight (Mens) |
Silver |
|
Alfred Ter-Mkrtychan |
|
Wrestling - Greco Roman - Featherweight (Mens) |
Silver |
|
Sergei Martynov |
|
Wrestling - Greco Roman - Lightweight (Mens) |
Silver |
|
Islam Duguchiev |
|
Wrestling - Greco Roman - Welterweight (Mens) |
Gold |
|
Mnatsakan Iskandarian |
|
Wrestling - Greco Roman - Middleweight (Mens) |
Bronze |
|
Daulet Turlykhanov |
|
Wrestling - Greco Roman - Light Heavyweight (Mens) |
Bronze |
|
Gogi Kogouachvili |
|
Wrestling - Greco Roman - Heavyweight (Mens) |
Bronze |
|
Sergei Demyashkevich |
|
Wrestling - Greco Roman - Super Heavyweight (Mens) |
Gold |
|
Alexander Karelin |
|
Wrestling - Freestyle - Light Flyweight (Mens) |
Bronze |
|
Vougar Oroudjov |
|
Wrestling - Freestyle - Bantamweight (Mens) |
Silver |
|
Sergei Smal |
|
Wrestling - Freestyle - Lightweight (Mens) |
Gold |
|
Arsen Fadsayev |
|
Wrestling - Freestyle - Middleweight (Mens) |
Silver |
|
Elemadi Djabrailov |
|
Wrestling - Freestyle - Light Heavyweight (Mens) |
Gold |
|
Makharbek Khadartsev |
|
Wrestling - Freestyle - Heavyweight (Mens) |
Gold |
|
Leri Khabelov |
|
Wrestling - Freestyle - Super Heavyweight (Mens) |
Bronze |
|
David Gobezhishvili |
|
Judo - Super Lightweight (Mens) |
Gold |
|
Nazim Guseinov |
|
Judo - Half Heavyweight (Mens) |
Bronze |
|
Dmitri Sergeev |
|
Judo - Heavyweight (Mens) |
Gold |
|
David Khakaleshvili |
|
Judo - Half Middleweight (Womens) |
Bronze |
|
Elena Petrova |
|
Fencing - Foil (Mens) |
Silver |
UKR |
Sergei Goloubitski |
|
Fencing - Epee (Mens) |
Silver |
|
Pavel Kolobkov |
|
Fencing - Epee - Team (Mens) |
Bronze |
|
team members: |
|
|
Pavel Kolobkov |
|
Andrei Shuvalov |
|
Valeriy Zakharevich |
|
Serguei Kravtchouk |
|
Serguei Kostarev |
Fencing - Sabre - Team (Mens) |
Gold |
|
team members: |
|
|
Stanislav Pozdnyakov |
|
Grigori Kiriyenko |
|
Alexandre Chirchov |
UKR |
Gueorgui Pogossov |
UKR |
Vadim Gouttsait |
Fencing - Foil (Womens) |
Bronze |
|
Tatiana Sadovskaia |
|
Pentathlon - Individual (Mens) |
Bronze |
|
Eduard Zenovka |
5361 |
Pentathlon - Team (Mens) |
Silver |
|
team members: |
15924 |
|
Eduard Zenovka |
|
Anatoli Starostin |
|
Dmitri Svatkovski |
Canoeing - 500 metres Canadian Singles (Mens) |
Silver |
UKR |
Mikhail Slivinski |
01:51.4 |
Canoeing - 500 metres Canadian Pairs (Mens) |
Gold |
|
team members: |
01:41.5 |
|
A. Maseikov |
|
D. Dovgalenok |
Rowing - Quadruple Sculls (Womens) |
Bronze |
|
team members: |
06:25.1 |
|
Yekaterina Khodotovich (Karsten) |
|
Antonina Zelikovitch |
|
Tatiana Oustioujanina |
|
Elena Khloptseva |
Shooting - Small-Bore Rifle - Three Positions (Mens) |
Gold |
|
Gracha Petikian |
1267.4 |
Shooting - Rapid Fire Pistol (Mens) |
Bronze |
|
Vladimir Vokhmyanin |
882 |
Shooting - Free Pistol (Mens) |
Gold |
|
Konstantine Loukachik |
658 |
Shooting - Running Target (Mens) |
Silver |
|
Anatolij Asrabaev |
672 |
Shooting - Air Pistol (Mens) |
Silver |
|
Sergei Pyzhianov |
684.1 |
Shooting - Air Rifle (Mens) |
Gold |
|
Jury Fedkin |
695.3 |
Shooting - Sport Pistol (Womens) |
Gold |
|
Marina Logvinenko |
684 |
Shooting - Air Pistol (Womens) |
Gold |
|
Marina Logvinenko |
486.4 |
Archery - Individual (Womens) |
Bronze |
|
Natalia Valeeva |
526 |
Archery - Team (Womens) |
Bronze |
|
team members: |
|
|
Natalia Valeeva |
|
Lioudmila Arjannikova |
|
Khatouna Kurivichvilli |
Gymnastics - All-Around (Mens) |
Gold |
|
Vitali Scherbo |
59.025 |
|
Silver |
UKR |
Grigory Misiutin |
58.925 |
|
Bronze |
|
Valeri Belenky |
58.625 |
Gymnastics - Team (Mens) |
Gold |
|
team members: |
585.45 |
|
Alexei Voropaev |
UKR |
Igor Korobchinski |
UKR |
Grigory Misiutin |
|
Vitali Scherbo |
|
Valeri Belenky |
UKR |
Roustam Charipov |
Gymnastics - Parallel Bars (Mens) |
Gold |
|
Vitali Scherbo |
9.9 |
|
Bronze |
UKR |
Igor Korobchinski |
9.8 |
Gymnastics - Floor (Mens) |
Silver |
UKR |
Grigory Misiutin |
9.787 |
Gymnastics - Vault (Mens) |
Gold |
|
Vitali Scherbo |
9.856 |
|
Silver |
UKR |
Grigory Misiutin |
9.781 |
Gymnastics - High Bar (Mens) |
Silver |
UKR |
Grigory Misiutin |
9.837 |
Gymnastics - Rings (Mens) |
Gold |
|
Vitali Scherbo |
9.937 |
Gymnastics - Pommel Horse (Mens) |
Gold |
|
Vitali Scherbo |
9.925 |
Gymnastics - All-Around (Womens) |
Gold |
UKR |
Tatiana Gutsu |
39.737 |
Gymnastics - Team (Womens) |
Gold |
|
team members: |
395.67 |
|
Rozalia Galiyeva |
UKR |
Tatiana Gutsu |
UKR |
Tatiana Lyssenko |
|
Elena Groudneva |
|
Svetlana Boginskaya |
|
Oksana Tchoussovitina |
Gymnastics - Floor (Womens) |
Bronze |
UKR |
Tatiana Gutsu |
9.912 |
Gymnastics - Vault (Womens) |
Bronze |
UKR |
Tatiana Lyssenko |
9.912 |
Gymnastics - Balance Beam (Womens) |
Gold |
UKR |
Tatiana Lyssenko |
9.975 |
Gymnastics - Uneven Bars (Womens) |
Silver |
UKR |
Tatiana Gutsu |
9.975 |
Gymnastics - Rhythmic - Individual (Womens) |
Gold |
UKR |
Aleksandra (Olexandra) Timoshenko |
59.037 |
|
Bronze |
UKR |
Oksana Skaldina |
57.912 |
Tennis - Singles (Mens) |
Bronze |
|
Andrei Cherkasov |
|
Tennis - Doubles (Womens) |
Bronze |
|
team members: |
|
|
Natasha Zvereva |
|
Leila Meshki |
Basketball (Womens) |
Gold |
|
team members: |
|
UKR |
Elena Jirko |
|
Elena Baranova |
|
Irina Guerlits |
|
Elena Tornikidou |
|
Elena Chvaibovitch |
UKR |
Marina Tkatchenko |
|
Irina Minkh |
|
Elena Khoudachova |
|
Irina Soumnikova |
|
Elen Bountatiants |
|
Natalia Zassoulskaia |
|
Sveltana Zaboloueva |
Handball - Team (Mens) |
Gold |
|
team members: |
|
UKR |
Yuri Gavrilov |
|
Igor Vassiliyev |
|
Talant Dujshebaev |
|
Andrey Lavrov |
|
Igor Chumak |
|
Andrei Barbashinsky |
UKR |
Sergei Bebeshko |
|
Valery Gopin |
|
Vasily Kudinov |
|
Mikhail Yakimovich |
|
Oleg Grebnev |
|
Oleg Kiselyev |
Handball - Team (Womens) |
Bronze |
|
team members: |
|
UKR |
Marina Bazhanova |
|
Natalya Morskova |
|
Tatyana Dzhandzhgava |
|
Natalya Anissimova |
|
Svetlana Bogdanova |
|
Natalya Deryugina |
|
Galina Onoprienko |
|
Lyudimila Gudz |
|
Svetlana Pryakhina |
|
Galina Borzenkova |
UKR |
Tatyana Horb |
|
Elena Guseva |
|
Larissa Kiseleva |
Volleyball - Team (Womens) |
Silver |
|
team members: |
|
|
Valentina Oguienko |
|
Natalia Morozova |
|
Marina Nikoulina |
|
Elena Batukhtina |
|
Irina Smirnova |
|
Tatiana Sidorenko |
|
Tatiana Menshova |
|
Evguenia Artamonova |
|
Galina Lebedeva |
|
Svetlana Vasilevskaia |
|
Elena Chebukina |
|
Svetlana Korytova |